Bałtyk i jego wybrzeże kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem na plaży. Przez to wiele osób, zupełnie niesłusznie, wyobraża sobie tę część naszego kraju, jako pozbawioną innych atrakcji turystycznych. A to oczywista nieprawda. Wzdłuż całego Wybrzeża mnóstwo jest miejsc, które warto odwiedzić i poznać. Choć wypoczynek na złocistym piasku i morskie kąpiele mają każdego lata magiczną moc przyciągania, to nie można też zapominać o tutejszych śladach historii, ciekawostkach przyrodniczych i krajobrazowych oraz niecodziennych atrakcjach.
Trójmiasto – co warto zobaczyć nad morzem
Nad Zatoką Gdańską leżą trzy przylegające do siebie miasta – Gdańsk, Sopot i Gdynia. Każde z nich ma swój własny, niepowtarzalny charakter i atmosferę. Choć określane są wspólnie mianem Trójmiasta, to nie da się ich prosto porównać ze sobą. Każde zasługuje na uwagę, odwiedziny i poznanie, ponieważ niesie w sobie inny ładunek energii.
Gdańsk to przede wszystkim historia i wspaniałe zabytki. Główne miasto z Ulicą Długą, pomnikiem Neptuna, mieszczańskimi kamienicami, monumentalnym Kościołem Mariackim oraz nabrzeżem, na którym stoi słynny Żuraw to klasyka nadmorskich zabytków. W ostatnich latach Gdańsk wzbogacił się także o dwa nowoczesne muzea, Muzeum II wojny światowej oraz Europejskie Centrum Solidarności, które w przystępny i fascynujący sposób przybliżają najnowszą historię Polski, Europy i świata. Warto też wybrać się do pięknej, zielonej dzielnicy Oliwa, w której znajduje się Ogród zoologiczny, duży park oraz słynna katedra z jednymi z najwspanialszych w Polsce barokowymi organami.
Na północ od Gdańska leży zupełnie odmienny od niego charakterem Sopot. To prawdziwy nadmorski kurort, który rozwinął się jeszcze w XIX w. To tu znajduje się wspaniała, szeroka plaża, przy której wznosi się monumentalny Grand Hotel. To także tu można przespacerować się po najdłuższym molo w Polsce oraz zajrzeć na słynny Monciak, czyli spacerowy deptak z licznymi restauracjami i knajpkami. Sopot jest zielony i spokojny oraz bardzo muzyczny, bo to właśnie tu znajduje się słynna Opera Leśna, czyli amfiteatr znany z koncertów i odbywającego się od dziesięcioleci Festiwalu.
Najmłodszym z miast Trójmiasta jest Gdynia, miasto założone w dwudziestoleciu międzywojennym jako największy wówczas polski port morski. Co warto zobaczyć w Gdyni? Przede wszystkim cumujące przy nabrzeżu, udostępnione do zwiedzania żaglowiec Dar Pomorza oraz okręt Błyskawica, a także znajdujące się nieopodal Oceanarium. Gdynia to także jeden z lepiej zachowanych zespołów zabudowy modernistycznej, od którego nazywana jest ona „Białym miastem”. Po latach zapomnienia przeżywa obecnie renesans zainteresowania turystów. Nową atrakcją na mapie Gdyni jest Muzeum Emigracji w budynku dawnego Dworca Morskiego. Pokazuje ono dzieje emigracji Polaków na różne kontynenty w nowoczesnej, multimedialnej formule.​
Atrakcje w okolicach Trójmiasta
Na obrzeżach Gdyni w dzielnicy Orłowo znajduje się jedno z najbardziej malowniczych miejsc nad Bałtykiem. Klif Orłowski znajduje się na końcu plaży i każdego roku jest coraz bardziej podmywany przez morskie fale. Doskonały widok na niego otwiera się z plaży, ale można też udać się na spacer na jego szczyt. Z kolei po północnej stronie miasta, z brzegu i plaży w dzielnicy Babie Doły można oglądać stojące na wodach Zatoki pozostałości niemieckiej torpedowni z czasów II wojny światowej.
Będąc w okolicach Trójmiasta, warto wybrać się do prawdziwego Ptasiego Raju. Rezerwat o tej nazwie znajduje się w Górkach Wschodnich na Wyspie Sobieszewskiej. Żyje tu ponad 200 gatunków ptaków, w tym rybitwy, sieweczki, ostrygojady, wąsatki i wiele innych. Można je podglądać podczas spaceru po liczącej 6 km ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej.
Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Gdańska? Odpowiedź nasuwa się sama. Mierzeja Helska, czyli wychodzący daleko w morze wąski skrawek lądu oddzielający Zatokę Gdańską od otwartego morza. Znajdują się tu popularne miejscowości wypoczynkowe, Jastarnia, Chałupy czy Jurata. Plaże położone zarówno nad otwartym morzem, jak i nad Zatoką kuszą złotym piaskiem, a także możliwością uprawiania windsurfingu. Na końcu mierzei leży urokliwa miejscowość Hel, w której oprócz starej zabudowy rybackiej można zwiedzić jedyne w Polsce fokarium.
Ciekawe miejsca nad morzem
Wśród atrakcji na północy Polski jest też najdalej na północ wysunięty punkt naszego kraju. W przeszłości mianem tym określano malowniczy przylądek Rozewie z latarnią morską. Jednak pomiary z 2003 r. wykazały, że dwa metry bardziej na północ znajduje się punkt na plaży w sąsiedniej Jastrzębiej Górze, który nazwano Gwiazdą Północy. Dziś miejsce to oznaczone jest głazem z pamiątkową tablicą.

ul. Krajobrazowa
84-217 Milwino

531-254-909
visit@melodyvillage.com